Hakkında

Merhaba, ben Esra Doyuk

İyi eğitimler, mutlu bir evlilik, 2 muhteşem çocuk, geniş arkadaş çevresi, davetler, seyahatler… Dışarıdan bakılınca mükemmel görünen, ama sanki bir şeylerin eksik olduğu bir hayat…

İçimde ise; hep daha fazlasını yapabileceğimi söyleyen bir taraf…

Her ne kadar günlük koşuşturmalar arasında, beni sürekli dürten o sese vakit ayıramasam da bir zamandan sonra, içimde çığlık atmasına kayıtsız kalamadım. Daha fazlası için harekete geçmeye karar verdim.

İlk adımım; olduğum kendimle, olmak istediğim kendim arasındaki boşluğu doldurmak oldu. Bu süreçte koçluk eğitimlerimi alıp, koçluğu meslek olarak yapmaya başladım.

Koçlukla tanışmam hayatımı tamamıyla değiştirdi.
Özellikle derin sorulara bulduğum cevaplar; bana daha özgür, kendinden emin ve öz güvenli hissettirirken, işim konusunda da net bir yol haritası çizmemi ve zorluklara dirençli olmamı sağladı.
Ben de benzer değerleri yaşamak isteyen ve işini önce zihinsel olarak tasarlayıp, sonra emin adımlar atmak isteyen kadınlar için ‘Gelecek Tasarım Programı’nı hazırladım.

Peki eksik neydi?
İşi bilmenin başka, işi sunmanın başka olduğu…
İşte iyi olmak önemli ama asla yeterli değil!

423 kadın ile 2500 saatin üzerinde koçluk deneyimim oldu.
Tüm bu süreç; ICF (International Coach Federation)’in akredite ettiği, PCC (Professional Certified Coach) unvanını alarak, alanımda güzel bir yer edinmemi destekledi.
Bununla birlikte, daha önce kendi işimi hiç yapmadığım için neleri bilmem gerektiğinin farkında bile değildim.
“İşinde iyi olursan insanlar sana gelirler.” cümlesine inanarak, sadece koçluk yapmakta iyi olmak için çalışıyordum. Bu gerçek ama eksik bir cümleymiş.

İşimde kazanmak istiyorsam; konumlandırmayı, pazara sunmayı ve satışı bilmenin gerekli olduğunu, ama en önemlisi uygun zihin yapısına sahip olmanın etki oluşturduğunu öğrendim.
Bunun için ise; okumanın çok uzun bir zaman aldığını, mentorluk almanın ise kısa ve etkili bir yol olduğunu fark ettim. Sizin için istediklerinize ulaşmanın bu kadar uzun sürmesini istemem. Bu sebeple kendi işini kurmak ve bunun ‘Nasıl?’ını öğrenmek isteyen kadınlara, mentorluk ve koçluk programı olarak:
“Girişimciler için Satış ve Pazarlama” Programını sunuyorum.

Şunu bilmenizi istiyorum ki yapabilirsiniz.
Sadece nereden başlamanız gerektiğini netleştirin…

Buraya kadar okuduysanız, benim hakkımda bilmek isteyeceğiniz bir kaç nokta.

İlkokul, Ortaokul ve Liseyi Ankara Özel Yükseliş Koleji`nde okudum.

Bilkent Üniversitesi , Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldum.

Eğitimlerimi farklı programlarla zenginleştirdim.

Aldığım eğitimlerin bazıları

Jeneratif Liderliğe Yeni Yaklaşımlar- Oxford Üniversitesi /2018
Mindfulness Bilimi ve Sanatı – Cambridge Üniversitesi /2018
Koçlukta Etik- ICF UK/2017
ACTP (Akredite Koçluk Sertifika Eğitim Programı) Modül 5 – Erickson Coaching İnternational/2017
Access the Bars Practitioner/2016
İleri Metaforlarla Koçluk – Erickson Coaching İnternational/2016
NLP Practitioner – NLP Academy Turkey/ 2015
Optimum Denge Modeli – Davranış Teknolojileri Merkezi / 2014
Psikolojik Rahatsızlıklar Eğitimi – Psikologlar Psikiyatristler Derneği / 2014
Temel Psikoloji Eğitimi – Psikologlar Psikiyatristler Derneği / 2014
Koçlar için Temel Psikolojik Bilgiler ve Sınırlar -BAUSEM / 2014
Kişisel Marka ve İmaj- ODEA / 2014
Yüksek Performanslı Takım Koçluğu – Erickson Coaching International / 2014
NLP Practitioner – Erickson Coaching International / 2013
Koçluğun Sanatı ve Bilimi Programı Modül 1-2-3- 4 -Erickson Coaching International/ 2013
Anne-Baba Okulu – Sevinç Eraslan / 2010
Hızlı Okuma – Adil Maviş Gelişim Akademisi / 2002

32 yaşından sonra dünyayı gezmeye başlayabildim. Benim gibi farklılıklara olan merakı yüksek birinin bu kadar geç kalması ilginç olsada, daha rahat şartlarda gezme fırsatı sunduğu için tolere edilebilir 🙂

Henüz 51 ülke görmeme rağmen dünyada çeşitliliğin, bolluğun ve fırsatların sonsuz olduğunu gördüm ve bu ümit verici. Herkes için yaşam var, kaynaklar sınırlı değil tam tersi bol ve nereye giderseniz gidin insan insan.

Organik yaşam, hayatıma daha sağlıklı olmak için araştırma yaparken 2002 yılında girdi. O zamanlar Türkiye’de yaşıyorduk ve organik ürünlere ulaşılması hayli zor ve maliyetli idi.

Fakat hem kendimin hem ailemin hayat kalitesi, aynı zamanda bütüncül sağlığın düşünce sistemi üzerindeki olumlu etkileri, beni bu konuda kararlı kıldı. Organik ürünlerin pahalı olduğunu söyleyenlere, doktor ücretinden daha uygun olduğunu söylüyorum.

Londra’ya yerleşmemiz ile birlikte, tam bir organik cennetine düştük. Tam istediğimiz gibi kolay ulaşılabilir ürünler ve mekanlarla mutluyuz.

Kadınların, dünyanın her yerinde dezavantajlı olduğunu biliyoruz. Bazı ülkeler farklıymış gibi görünse de temelde algı yönetimi kadını, güçsüz ve tutarsız göstermeye çalışıyor.

Gücü fiziksel olarak tanımlayanlar, belki haklı gibi görünebilirler. Bununla birlikte kadınların gücünü erkekleşerek değil, kendindeki özellikleri kaldıraç olarak kullanarak yansıtacağına inanıyorum. Bu sebeple, yıllarca kadınların iş dünyasında bulunması adına, İş Kadını Derneklerinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak bulundum.

Ve şimdilerde de Global Kadın Çalışmalarında yer almak için özel vakit ayırıyorum.

 

en_GB