İlk Çalışanınızı Ne Zaman İşe Alacağınıza Nasıl Karar Verebilirsiniz?

İlk Çalışanınızı Ne Zaman İşe Alacağınıza Nasıl Karar Verebilirsiniz?

İlk çalışanınızı işe almak cesaret isteyebilir.

Günümüzde pek çok işletme tek başına yola çıkıyor. Eğer siz de bu solo girişimcilerden biriyseniz, şirketinizde tek kişi olarak yıllarca çalışmış olabilirsiniz. Ancak işletmeniz büyümeye başladıkça artık her şeyi tek başınıza halledemeyeceğinizi fark etmişsinizdir.

Bir personeli işe almak, iş yükünüzü azaltmanın ve yeni fırsatlara erişmenin mükemmel bir yoludur. Ancak aynı zamanda oldukça göz korkutucu da olabilir. Ya iyi bir yönetici olamazsanız ya da yanlış kişiyi seçerseniz? İşinizi sizin kadar sahiplenecek ve düşünecek kişi yok, eki ne yapacaksınız?

Bugün, ilk çalışanı işe almanın ne zaman ve neden doğru zaman olduğuna karar vermek için atabileceğiniz bazı adımları anlatacağım.

  1. Neden İşe Alacağınıza Karar Verin

“Ne zaman”ı anladıktan sonra “nedenini” düşünmenin zamanı geldi. Neden yeni birini işe alıyorsunuz?

Burada yanlış cevap yok. Baskıyı üzerinizden alabilmeniz için ekibinizde başka birine ihtiyacınız olabilir. İşletmenizin mali durumunu kontrol ettiyseniz ve bunu yapmaya gücünüzün yettiğini biliyorsanız, bu işe almak için iyi bir nedendir.

Başarının anahtarı işe alım hedeflerinize ulaşıp ulaşmadığınızı ölçebilmektir.

Örneğin, program yönetiminizi geliştirmek için işe alım yapıyorsanız, birkaç ay sonra ne kadar boş zamanınız kaldığını görerek işe alma işleminin başarısını ölçebilirsiniz.

Alternatif olarak, muhasebe veya teknik analiz gibi kendi başınıza yönetemeyeceğiniz belirli bir dizi işi halletmesi için bir profesyonel tutuyorsanız, diğer ölçüm stratejilerini kullanmanız gerekecektir.

Bir aday aramaya başlamadan önce kendinize, bu yeni fikrinizin sizin için doğru olup olmadığına nasıl karar vereceğinizi sorun.

  1. Nasıl İşe Alabileceğinizi Düşünün

İlk çalışanınızı işe alıp almama konusunda karar vermekte zorlanıyorsanız sorun ihtiyaç eksikliğinden değil, finansman veya bağlılık eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir.

Örneğin, işletmenizin web sitesini yapması için bir grafik tasarımcıya ihtiyacınız olabilir, ancak şirketinizde tam zamanlı olarak sizinle çalışacak bir tasarımcıya ihtiyacınız yoktur.

Kısa süreli işler için dış kaynaklı serbest çalışanlarla anlaşarak durumu test edebilirsiniz. Bu size işe alma konusunda denemeler yapma ve başkalarını yönetmenin nasıl bir şey olduğunu görme şansı verir. Aynı zamanda sizi uzun vadeli taahhütlere bağlamaz.

Nakit akışı optimizasyonu konusunda sizinle birlikte çalışacak bir mali işler müdürü gibi daimi bir çalışana ihtiyacınız varsa, işe alımdan mümkün olduğunca fazla riski nasıl alabileceğinizi kendinize sorun. Doğru kararı verdiğinizden emin olmak için uzun vadeli bir sözleşme imzalamadan önce çalışanınızın 3 ay çalışmasını isteyebilir misiniz?

Bazen ayrıntılı bir iş tanımı yazmak ve beklentilerinizi ilk günden itibaren net bir şekilde ifade etmek, işe alımla ilgili riskleri azaltmaya yardımcı olabilir.

  1. Zamanlamayı Doğru Yapın

İlk çalışanınızı işe almak için uygun bir zaman bulmak sürecin en zor kısmı olabilir. Çok erken işe alırsanız nakit akışı zorluklarıyla karşılaşabilirsiniz, özellikle de kendi ödemenizi yapmaya yetecek kadar paranız yoksa.

İstediğiniz son şey, yeterince kazanmadan yeni bir çalışanı işe almak ve ilk yıl bitmeden onu kovmak zorunda kalmaktır.

İşletmenizin şu anda bulunduğu konumdan emin olun ve bunu karşılayabileceğinizi bildiğiniz zaman işe alım yapın.

Unutmayın, çok erken işe almak sorunlu olsa da, çok geç işe almak da sorunlara neden olabilir. Yeterince hızlı işe alım yapmazsanız, yeterli sayıda uzmana sahip olmadığınız için kritik fırsatları kaçırabilirsiniz.

İşe alım zamanının ne zaman uygun olabileceğini belirlemek için bu fikirleri göz önünde bulundurun:

  • İş yükünüzde bir artış fark etmeye başladığınızda
  • İşletmenizin bazı bölümlerinde dizginleri teslim etme konusunda rahat olduğunuzda
  • Kendi başınıza halledemeyeceğiniz görevler olduğunu bildiğinizde
  • Şirketinizin konumuna güvendikten sonra
  • Yeni bir çalışanla büyüme fırsatı gördüğünüzde
  • Bir işe alım işlemini desteklemek için yeterli paraya sahip olduğunuzdan emin olduktan sonra
  1. İşe Alımı Keşfetmekten Korkmayın

Sonuçta, ilk çalışanınızı ne zaman işe alacağınıza yalnızca siz karar verebilirsiniz. Yukarıdaki adımlar neden, nasıl ve ne zaman sorusunun üstesinden gelmenize yardımcı olacak, böylece işletmenizdeki bu kritik hamle hakkında bilinçli bir karar verebilirsiniz. Ancak sonuçta bu sizin seçiminizdir.

Güzel haberler? İlk işe alımdan vazgeçtiğinizde, yeni insanları işe almak biraz daha kolaylaşacaktır. Üzerinde çalışmaya ve deneyimlerinizden öğrenmeye devam edin; kısa sürede gelişen bir şirkete sahip olacaksınız.

en_GB